Diatom nedir?

DİATOM NEDİR?

 

Doğanın sanat formları olan minik algler:

 

Diatome toprağı (Diatomaceous Earth), esas olarak tek hücreli diatomların minik kabuklarından meydana gelen fosil katmalarını tanımlamak için kullanılanbir terimdir. Günümüzde diatom türlerinin sayısı yaklaşık olarak 1.000.000 ulaşmasına rağmen, bunlardan sadece 20.000 çeşidi tarif edilebilmiştir. Bu gruptaki türlerin ekolojik önemi çok büyüktür:  gıda piramidi tabanının %20 den fazlasını oluştururlar ve dünya atmosferindeki oksijenin %20'den fazlasını üretirler.

 

Diatomların hücre duvarları (früstül) esas olarak, kristal olmayan silikondioksit (SiO2) olan amorf içerir. Cam gibi olan kabukları, belirgin simetrik yapısından ve detaylarının netliğinden dolayı hiçbir şey ile kıyaslanamayacak kadar güzel ve büyüleyicidir.  Boyutları 1 mm'den daha küçük olduğu için sadece mikroskop yardımı ile görülebilirler.

Diatomlar özellikle 55 ve 38 milyon yıl önce (Eosen) ve 25 ile 5 milyon yılönce (Miyosen) çok sayıda gelişip oluşmuşlardır.  Bu muhtemelen artanvolkanik aktiviteler sonucunda yüksek orandaki çözünmüş silikon dioksitin suya karışmasıyla oluşmuştur. Bunlar daha sonra, diatomlar tarafından silikondioksit kabuklarını oluşturmak için kullanılmıştır. Bu küçük tek hücreliorganizmalar öldükten sonra, mikroskobik kabukları suyun dibinde birikmiş ve zamanla da diatom (silisli) toprak olarak bilinen yüzlerce metre uzunluğunda güçlü tortular oluşturmuşlardır.

Diatom (silisli)  toprak için çeşitli eş anlamlı isimlerde bulunmaktadır:  diatomit, kaya unu, ince silisli toprak,  Novakülit,Tripolite, Celite.

SEPETİM

Alışveriş Sepetiniz Boş

Alışveriş sepetine henüz ürün eklemedin. Alışverişe kaldığın yerden devam edebilir ya da bütün ürünlerimize göz atabilirsin.